02146802145
تهران
ما را دنبال کنید
0

درباره ما

مادر اینجا سعی می کنیم به بانوان سرزمینمان نشان بدهیم که می توانند به یک ماما مراجعه و اعتماد کنند تا طی همه سنین همراه و کنارشان باشند. می خواهیم ثابت کنیم که ماماها کارشان در زایشگاه و زایمان خلاصه نمی شود بلکه از سن بلوغ تا یائسگی می توانند کنار بانوان این سرزمین باشند، مشاوره بدهند و حتی مطب دارند و در حیطه اختیاراتشان دارو تجویز می کنند. ما می خواهیم به بانوان ایرانی یادآوری کنیم که چقدر سلامتی آنها مهم است و چقدر باید به خودشان اهمیت بدهند و آنرا جدی بگیرند. و با مراجعه به ماماها می توانند با صرف هزینه بسیار کمتر و صرفه جویی در وقت خود سلامتی شان را تضمین کنند.

• چرا مادر به ماما احتیاج دارد؟

دوران بارداری از لذت بخش ترین دوران زندگی هر مادری است در صورتی که شرایط مساعدی را در آن برهه از زمان تجربه کنند. بارداری به خصوص برای مادر هایی که اولین بار است چنین روزهایی را تجربه می کنند، جدیدتر از آن است که بدون راهنما بخواهند آن را تجربه کنند.

در گذشته اشتباهات رایجی بین زنان باردار وجود داشت که مکرراً آن را تکرار می کردند. به طور مثال گمانه زنی می کردند که یک زن باردار باید کمیت غذایش به اندازه ی دو انسان باشد. این باور باعث می شد اضافه وزن دوران بارداری بسیار زیاد شود. تغذیه مادر در دوران بارداری به کیفیت آن وابسته است و مادر باید کاملاً اطلاع داشته باشد که چه چیزی را به چه علت و به چه اندازه باید مصرف کند.

هر دوره از بارداری تأثیر خاصی روی شکل گیری کودک می گذارد، به طور مثال دستگاه جنسی بعد سه ماه شکل می گیرند، جوانه زنی اندام ها، شکل گیری رگ ها و… به طور دقیق و علمی زمان معینی دارند. بهتر است با علم به تغییرات نوزاد خود این دوران را سپری کنید. در مورد مغز کودک و اثرات مستقیم و غیر مستقیمی که مادر می تواند روی ذهن جنین بگذارد نیز چند دهه تحقیقات انجام شده است.

استعمال دخانیات به هر نحوی، حتی قرار گرفتن در معرض سیگار و امثالهم ممکن است باعث آسم ، برونشیت ، حساسیت ریوی یا حتی سقط جنین شود.  به غیر از ویژگی های ژنتیکی که از والدین به فرزندان به ارث می رسد و لازم است والدین این خصوصیات و حساسیت ها را بشناسند تا  بتوانند به آنها توجه کنند. گاهی این ویژگی ها به کلی از چشم والدین مخفی می ماند و در معاینات پزشکی ممکن است علائم یک بیماری بنظر برسند. با ورود دنیای دیجیتال کماکان در پی بارداری ایمن تر هستیم.

امنیت ذهنی مادر از مهم ترین اموری است که در دوران بارداری باید مورد توجه قرار بگیرد.  همانطور که استانیسلاو گروف در  کتاب ذهن هولوتراپیک می گوید: « دیگر نمی توانم شواهدی را انکار  کنم که ثابت کنند این توانایی را داریم که عواطف و احساسات جسمی خود را طی عبور از مجرای تولد و نیز در دوره هایی از جنینی در رحم مادر مان اتفاق افتاده اند، دوباره تجربه کنیم. در حالت های نامعمول آگاهی ، روان ما قادر است این موقعیتها را با جزئیات کامل بازسازی کند.»

همانگونه که مشاهده می کنید بخش عظیمی از آگاهی ما از جهان در دوران جنینی بوجود می آید، دوران جنینی تنها مخصوص به تشکیل شدن جسم نیست بلکه ذهن و آگاهی ما نیز در دوران جنینی بالنده می شوند. چه بسا این رخداد ها در ناخودآگاه و ایگوی ما باقی هستند و تاثیرات ثانویه ی آنها را در زندگی خود مثل سایه به همراه داریم. حال که علم به ما اجازه نفوذ به این سطح از آگاهی را داده، حداقل کاری که در ره رشد و سلامت جسمی و روانی کودک خود می توانیم انجام دهیم. مفتخریم که با مشاوران ما راهی به سوی سلامت جمعی بر داریم. می توانید با کمک ماما های این سایت سلامت جسمی و روانی خود و جنین خود را کنترل کنید.

• مادر در چه زمینه هایی می تواند از مامایی کمک بگیرد؟

مامایی از دسته علوم پزشکی است که بیش از حوزه جراحی به سلامت فردی و روانی مادر و جنین مربوط می شود.  مشکلات مربوط به زنان به دو دسته ی کلی و جزئی مربوط می شوند.  دسته اول که نیاز به معاینه دارند و در صورت لزوم نیاز به مراجعه پزشک متخصص زنان دارند، توسط ماما ویزیت می شوند. گاهی نیاز به مراجعه به پزشک نیست و بیشتر مشکلات ایجاد شده نیازهایی جهت مشاوره ایجاد کرده اند. حیطه فعالیت یک ماما از پیش از ازدواج شروع می شود. مشاوره پیش از ازدواج، اطلاع از بیماری های مقاربتی ، معاینه های بانوان در جهت آمادگی برای ازدواج توسط ماما انجام می گردد.

در دوران بارداری ماما مشاوره هایی ارائه می دهد جهت سلامت جسمی و روانی ، چگونگی زایمان طبیعی، عوامل موثر بر سلامت جنین، تغذیه ی مادر، توصیه جهت چند روز اول بعد از زایمان، فراهم آوردن شرایط جهت کاهش درد در حین زایمان طبیعی.

شما می توانید یک مشاور آگاه به شرایط زیستی و روحی بدن مادر و جنین را در وجود یک ماما بیابید.

متخصص زنان اصولاً مسائل تخصصی پزشکی ، آناتومی و زیست شناختی را مورد بررسی قرار می دهد در صورتی که ماما حمایت عاطفی مادر را به عهده می گیرد.

پزشک عمومی پس از فائق آمدن از آزمون تخصص و دوران رزیدنتی تبدیل به پزشک متخصص زنان می شود لذا قابلیت جراحی مربوط به زنان که شامل سزارین نیز میشود را داراست.  ماما در مسائلی مربوط به جراحی دخالتی ندارد، گرچه برای زایمان طبیعی دوره گذرانده است و می تواند مسئولیت این نوع زایمان کاملاً  به عهده بگیرد.

گاهی ممکن است اینطور به نظر برسد که علم مامایی منسوخ شده است اما در واقع  مامایی نگاهی مدرن به مسئله زایمان است. دوران بارداری تنها تکمیل یک جسم در بدن مادر نیست ، بلکه یک انسان با تمام نیاز های انسانی در حال شکل گیری است که ابعاد آگاهی بالایی نیز داراست. مشاوره ی مخصوص بارداری به عنوان دوره ای کوتاه اما بسیار تاثیرگذار در زندگی هر شخصی ، یک نیاز قابل تامل است. اگر  در دست داشتن اطلاعات بارداری ، تغذیه جسمی و عاطفی مادر برایتان مهم است ، مفتخریم که در این راه همراه شما باشیم.

در آخر با پایان آمدن دوره ی بارداری و زایمان نقش ماما در تعامل با مادر به پایان نمی رسد. چرا که چند هفته ی اول از زندگی نوزاد بسیار حیاتی است و لذا نیاز است در مورد استحمام و نحوه شیر دادن ، ساعت خواب و گریه کردن کودک مشاوره شود. افسردگی بعد از زایمان و مسائل هورمونی مربوط به مادر کماکان تا چند ماه بعد از زایمان ادامه دارد. بهتر است تحت نظر ماما بمانید. با علم به پرونده اولین زایمان و زیر نظر یک ماما واحد بودن باعث می شود تا بارداری های بعدی به مراتب بهتر و آگاهانه تر از بارداری اول باشند . بنابراین بهتر است پیش از اولین بارداری یک ماما برای خود انتخاب کنید .